| Design |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Colour name | Natural silver |
| Market positioning | Premium |
| Country of origin | China |
| Display |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display glass type | Corning Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 33.8 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-down frequency | 0.9 GHz |
| Memory |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| ECC | No |
| Non-ECC | Yes |
| Storage |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express, NVMe |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Intel® Optane™ Memory module installed | Yes |
| Intel® Optane™ Memory module capacity | 32 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Audio |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera |
| Front camera | Yes |
| Front camera signal format | 720p |
| Front camera HD type | HD |
| Network |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Miracast | Yes |
| MIMO | Yes |
| Ports & interfaces |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Performance |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Electronic compass | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Software |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Pre-installed software | - |
| Trial software | - |
| Processor special features |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Brand-specific features |
| HP JumpStart | Yes |
| HP 3D DriveGuard | Yes |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Audio Switch | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| HP Security tools | All-in-One keyboard; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP 3D DriveGuard; HP Audio Switch; HP JumpStart; HP Support Assistant |
| HP segment | Home |
| Battery |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 12.75 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Battery weight | 210 g |
| Power |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Sustainability |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions |
| Weight | 1.32 kg |
| Width | 306.5 mm |
| Depth | 194.6 mm |
| Height | 16.4 mm |
| Packaging data |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 483 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 2.39 kg |
| Packaging content |
| Keyboard included | Yes |
| Memory |
| Number of free internal memory expansion slots | 1 |
| Sustainability |
| Sustainability compliance | Yes |