| Display |
| Display diagonal | 2.17 m (85.6") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen technology | PureTouch-IR |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Native aspect ratio | 16 |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.493 x 0.493 mm |
| Active display area (W x H) | 1895 x 1066 mm |
| Display diagonal (metric) | 217.4 cm |
| Horizontal scan range | 30 - 135 kHz |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Surface hardness | 7H |
| Glass thickness | 3.2 mm |
| Ports & interfaces |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RS-232C | Yes |
| OPS module slot | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Audio |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 60 W |
| Design |
| Product design | Interactive flat panel |
| Product colour | Black |
| Placement supported | Indoor |
| VESA mounting | Yes |
| Orientation | Horizontal |
| Panel mounting interface | 800 x 600 mm |
| Bezel colour | Black |
| Anti-glare screen | Yes |
| Positioning accuracy | 1 mm |
| Performance |
| Purpose | Education |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 13 |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, Danish, German, English, Spanish, Estonian, Finnish, French, Hungarian, Italian, Lithuanian, LAT, Norwegian, Dutch, Polish, Russian, Swedish, Ukrainian |
| Operating hours (hours/days) | 18/7 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Power |
| Power consumption (typical) | 282 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 282 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Computer system |
| Computer system | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor architecture | ARM Cortex-A73 |
| Processor frequency | 1.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory | 8 GB |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 14 |
| Weight & dimensions |
| Display width | 1955.6 mm |
| Display depth | 87 mm |
| Display height | 1154 mm |
| Display weight | 63.8 kg |
| Width | 1955.6 mm |
| Depth | 87 mm |
| Height | 1154 mm |
| Weight | 63.8 kg |
| Packaging data |
| Package width | 2095 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 1265 mm |
| Package weight | 76.5 kg |
| Packaging content |
| Remote control included | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 4 |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Network |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Technical details |
| OPS slot | 1 |
| Sustainability certificates | ErP |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, WEEE |
| Other features |
| Quick start guide | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Power supply type | Internal |
| Technical details |
| Audio in (mini jack) | Yes |
| Playback media | Y |
| User controls | general settings (input, volume, backlight), audio (volume, bass, treble, balance, sound mode, mute), screen settings (aspect ratio, pixel shift), display settings (brightness, contrast, hue, sharpness, display mode colour temp), settings (wireless & networks, share, device, personal, system) |